Nejenom, abyste mohli začít čerpat hypotéku potřebujete mít nemovitost pojištěnou. Na pojištění majetku byste měli myslet i když nemáte hypotéku. Pojistka vám může ušetřit nemalé finance v případě, že vám vítr při bouřce poničí střechu nebo vám zateče do pokoje, ale také když vás vytopí sousedi (nespoléhejte, že „oni“ mají pojistku- většinou ji nemají a vám pak nezbyde nic jiného než škodu, kterou vám sousedi způsobili zaplatit ze svého).
Pojištění odpovědnosti z běžného občasnkého života anebo z vlastnictví nemovitosti je rovněž velmi šikovné pojištění- není drahé (ročně kolem 600,-) a limity pojistného krytí je možné nastavit až na 20mil (díky ustanovení v občasnkém zákoníku a definici psychycké újmy mohou být nároky poškozených hodně vysoké).
Mezi nejčastější pojištění majetku patří:
Účelem rizikového životního pojištění je především pokrytí výpadku příjmů v době nemoci, pracovního úrazu nebo pracovní neschopnosti. Rovněž by správně nastavené rizikové pojištění mělo pokrýt výdaje na splácení finančních závazků (abyste se nedostali do platební neschopnosti) a rovněž zajištění rodiny v případě, že by se vám něco závažného stalo (invalidita, smrt).
Existuje několik druhů životního pojištění a to:
Pojištění úvěru je možné zajistit buďto formou rizikového pojištění s optimálním nastavením pojistných rizik a částek tak, aby v případě pojistné události bylo vyplaceno pojistné plnění, které pokryje zcela anebo z části vaše finanční závazky a uleví tak rodinnému rozpočtu.
K hyptoečním úvěrům je možné sjednat také tzv. bankopojištění, které nabízí ke svým úvěrům téměř všechny banky a klienty za sjednání takovéh úvěru zpravidla odmění slevou na úrokové sazbě. U hypoték do 90%LTV je takové pojištění zpravidla nutností.
Pojištění podnikatelů (OSVČ) a firem je velmi rozsáhlé a kalkulace na takové pojištění se vždy připravuje individálně. Cenu pojištění ovlivňuje vykonávaná podnikatelská činnost, roční obrat firmy, počet pojistných událostí v minulosti aj.
Nejčastějším typem pojištění podnikatelů je: