… ale bohužel i ty smutné. K nejsmutnějším událostem obvykle patří úmrtí v rodině. Pokud jste najednou zdědili nemovitost, musíte počítat s tím, že záhy vám začnou starosti. Ve většině případů totiž nebudete jediní, kdo dědil, a tak vás čeká období, během kterého bude třeba se s dědictvím náležitě vypořádat.
Častá je situace, kdy jeden z dědiců má zájem si nemovitost podržet ve svém vlastnictví. Nejjednodušší je, pokud se všichni dědicové vzájemně dohodnou, jakým způsobem bude dědictví vypořádáno. Dohodu o vypořádání dědictví uzavřete u notáře a pokud se žádná ze stran do 14 dnů neodvolá, dohoda nabude právní moci a můžete dál konat.
Jakmile je jasné, že si nemovitost ponecháte, musíte se věnovat tomu, jak vyplatíte ostatní dědické podíly. Většina z nás nedisponuje milionovými konty, proto je nutné si peníze pro další dědice sehnat. Řešením může být sjednání hypotečního úvěru na vyplacení dalších pozůstalých- tzv. za účelem vypořádání dědictví.
Nejprve musíte počkat na ukončení dědického řízení. Banka po vás totiž bude požadovat usnesení soudu s doložkou o nabytí právní moci. To je základní dokument, kterým bance potvrdíte, že jste jediným majitelem nemovitosti a v jaké výši máte ostatní dědice vyplatit.
Nyní si můžete podat žádost o hypoteční úvěr, ke které bude potřeba doložit vše obvyklé –
Jakmile bude váš hypoteční úvěr schválen, může banka peníze rovnou poslat na účty ostatních dědiců.
Situace může být však komplikovanější, pokud již splácíte nějaké dluhy nebo jste spolu s nemovitostí dluhy zdědili, případně je zděděná nemovitost zatížená ještě nesplacenou hypotékou.
S vyřešením všech těchto záležitostí ohledně vyplacení dědiců i případných zděděných dluhů vám umím pomoci. Potřebuje poradit? Stačí mi napsat nebo zavolat…
Dobrý den. Zdědila jsem po babičce byt a mám vyplatit 1/16 nevlastní sestře která se nemůže vzát dědictví, je v insolvenci s manželem. Do konce insolvence zbývá 5 měsíců a doplatek cca 50.000kč. Sestra dědí 120.000kč. Musím celou částku zaslat insolvenčnímu správci? A celé se to zkomplikovalo sestra je nemocnici ve vážném stavu a já mám povinnost vyplacení 15dní od prodeje bytu. Je to zaneseno v usnesení o dědictví. Prodej bude za 2 měsíce. Co když sestra zemře? Jak dál postupovat. Děkuji za radu.
Dobrý den, pokud nebude insolvence vypořádána (ukončena) dříve, pak se postupuje dle insolvenčního zákona, tedy platba na účet insolvenčního správce. V případě úmrtí sestry je její dluh i nárok z dědictví předmětem dědického řízení.
Dobrý den,mám dotaz jsem v insolovenci posledním rokem kde mi chybí do 100procent doplatit 120 tisíc kč v létě umřel tatínek a probíhá dědické řízení,kde bych měla podle notářky dědit 600tisíc kč moje dvě sestry se dědictví vzdaly ve prospěch matky -já nemůžu a tím pádem budu muset doplatit 100procent insoloveci těch 120tisíc kč tím,že maminka se mnou kvůli tomu nekomunikuje jak to nyní prosím bude probíhat?notářka pošle peníze na můj účet a já je pošlu správci nebo to posílá správkyni a ta mi pak zbytek pošle na můj účet?a ještě prosím jak dlouho to tak trvá bude to vyřízeno do vánoc?děkuji moc
Dobrý den, vypořádání insolvence takto funguje; tedy z dědictví bude vyplacena příslušná část na účet insolvenčního správce, který finance použije na splacení dluhu. zbývající část bude vyplacena vám na účet a jak s ní naložíte je na vás. Dědické řízení trvá obvykle do půl roku, pokud se všechny strany bez problémů dohodnou.
Dobry den.
Proběhlo dědické řízení. Zdědila jsem po otci 1/4 nemovitosti.V domě ale bydlí jeho bratr (67) a nehodlá se vystěhovat. Nevidím šanci, jak by se dostal k penězům mě vyplatit… Mám vůbec nějakou možnost, že své peníze někdy uvidím?! Existuje lhůta,dokdy musí dojít k vypořádání? Připadá mi nespravedlivé, že bude dál žít v domě a já budu mít v ruce jen papír od soudu.Dekuji
Dobrý den, pokud máte pravomocné rozhodnutí o dědickém řízení a dohodu jeho vypořádání, pak se s tímto můžeme obrátit na občanskosoudní spor. Dále pokud váš strýc v domě bydlí bez jakéhokoliv právního titulu, můžete podat příkaz na vyklizení (soudně) nebo případně vymáhat ušlý nájem (exekuce nebo platební příkaz).
Dobrý den ,
prosím o radu, jak postupovat.
Dědictví po prababičce z roku 1978,je rozděleno na dvě třetiny a dvě šestiny. Prababička měli tři děti.Dědicové v době úmrtí prababičky byli čtyři –
-syn, nežije, po něm jsou tři dědicové mají dohromady jednu třetinu
– dcera, nežije po ní jsou čtyři dědicové – mají dohromady také jednu třetinu
-dva vnuci , jejich otec již nežil v době úmrtí babičky, z nich žije jeden – má jednu šestinu,po druhém zemřelém vnukovi je pět dědiců , manželka a čtyři děti – všichni mají dohromady jednu šestinu.
Jeden z majitelů 1/6 je dosud jediný žijící přímý dědic. Abychom nemuseli otevírat dílčí dědická řízení , dohodli jsme se, že jediný žijící dědic zdědí vše a mně jako zájemci o pozemek , pozemek daruje a já pak všechny vyplatím.
Myslela jsem ,že nám v tom pomůže notářka, ale řekla , že si to musíme vyřešit sami.
Jak mám postupovat? Předem děkuji
Pavlína
Dobrý den, notářka má v tomto pravdu- vy si musíte se všemi dohodnout, jakou částku kdo dostane z vyplacení podílu (Pochopila jsem, že jde o pozemek, tedy necháte stanovit jeho cenu znalcem a tu pak v poměru rozdělíte mezi jednotlivé vlastníky, které budete z jejich podílu vyplácet) a s touto dohodou pak jdete za notářkou a sepíšete kupní smlouvu na odkoupení podílů za předem dohodnutou cenu.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat po zemřelé mamince manžela zůstala nemovitost dědit budou manžel a jeho sestra, a tři vnučky jelikož bratr manžela je po smrti. Chceme vnučky vyplatit a nemovitost si nechat i se sestrou manžela,ale co mě zajímá když dojde k dohodě a vnučky budou souhlasit s vyplacením a nám nevyjde půjčka na vyplacení a budem nuceni dům prodat a podaří se nám jej prodat za víc než je odhad musíme vnučky vyplatit rovným dílem nebo je můžeme vyplatit tou částkou kterou stanovila notářka?
Dobrý den, vyplacení zisku z kupní ceny bude ve stejném procentuálním poměru, jak je stanoveno dle dědických tříd.